Steven Spielberg ja Michael Bay koettavat palauttaa Transformers-leffat "loiston päiviin" eli ainakin tuottoisiksi
![]() |
Steven Spielberg on kaikkien Transformers-elokuvien tuottaja vuoden 2007 versiosta lähtien. Yleisen käsityksen mukaan hän on tuottaja lähinnä nimellisesti, mutta silloin kun leffat panostavat nuorukaisen ja avaruusolennon ystävyyteen jotenkuten toimivasti, leffoista on löydetty Spielbergin kädenjälkeä.
Spielberg on nyt värvätty seuraavan leffan pääasialliseksi luovaksi tuottajaksi. Toisinaan tuottaja huolehtii bisnespuolesta ja byrokratiasta. Nyt Spielbergin on tarkoitus kommentoida seuraavan leffan kaikkia luovia valintoja.
Samaan aikaan Michael Bay neuvottelee alustavasti paluusta ohjaajaksi. Bay ohjasi vuoden 2007 version ja seuraavat neljä osaa, minkä jälkeen hänkin on vaikuttanut tuottajana.
Bayn varhaiset osat olivat valtavia hittejä, joiden ennätyksellisen mutkikkaita tehosteita keiteltiin serverifarmit sulaen. Bayn viimeinen osa The Last Knight sai aiempaakin jyrkempää kritiikkiä ja tienasi vain 605 miljoonaa. Kolme muuta ohjaajaa ovat nyt yrittäneet onneaan laihemmin tuloksin, joten 605 miljoonaa alkoi ilmeisesti kuulostaa paljolta. Se on sitä, kunhan budjetti on noin 200 miljoonaa eikä 300.
Transformers: Rise of the Beasts alusti Transformersien ja G.I. Joe -hahmojen yhteistä seikkailua, mutta Beasts floppasi. G.I. Joe -sarja on jo siirtynyt eteenpäin: Danny McBriden ohjaama seuraava osa kiinnitti juuri pääosaan Bradley Cooperin.
Lähde: Deadline



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti