Tuorein sisältö

Komiat julkaisee uutta - juhlakiertueen liput myyntiin perjantaina

Tänään klo 10.31 | Luettu: 375 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Suomen suosituimpien yhtyeiden joukkoon noussut Komiat julkaisee perjantaina 2.lokakuuta uutta musiikkia ensimmäistä kertaa UMK:n jälkeen.

Tähdet syttyvät pimeään johdattaa kohti yhtyeen ensi vuonna käynnistyvää 10-vuotisjuhlaa ja tulevaa albumia. Samana päivänä käynnistyy myös Komiat 10 vuotta -konserttisalikiertueen lipunmyynti.

Vuonna 2017 keikkailun aloittanut Komiat on muutaman viimeisen vuoden aikana noussut Suomen suosituimpien yhtyeiden joukkoon. Nousukiito alkoi vuonna 2024 kun yhtye nousi ilmiöksi. Se houkutteli eri-ikäistä yleisöä keikoilleen ja Minähän vien -kappale oli Yle Radio Suomen vuoden soitetuin kappale.

Vauhti kiihtyi keväällä 2025 julkaistun "Kaihosielu"-albumin myötä. Nyt jo kultarajan ylittäneen albumin nimikappale on striimannut tuplaplatinaa ja Minähän vien -single kultaa. Levy toi yhtyeelle neljä Emma-ehdokkuutta ja voiton Vuoden Iskelmä-kategoriassa. Iskelmä-gaalassa yhtye palkittiin vuoden tulokkaana ja vuoden yhtyeenä. Lisäksi Komiat sai Kullervo Linna -palkinnon.

Tänä vuonna Komiat oli mukana Uuden Musiikin Kilpailussa, sijoittuen kolmanneksi nyt jo platinaa striimannella Lululai-kappaleellaan.

Uusi Tähdet syttyvät pimeään -kappale jatkaa tunnistettavaa ja suosittua Komiat-soundia. Syksyn pimeneviin iltoihin sopiva kappale kantaa lohdullista ajatusta siitä, että lopulta kaikki kääntyy parhain päin.

Yhtyeen juhlavuosi käynnistyy kevään konserttisalikiertueella, jonka ohjelmistossa kuullaan isoimpia hittejä ja muistellaan alkuaikojen keikkavuosia tuttujen suosikkikappaleiden kautta. Kymmeneen vuoteen on mahtunut lähes tuhat keikkaa ja vielä enemmän soitettuja kappaleita.

Kuuntelijat voivat myös toivoa konserttien ohjelmistoon keikoilla kuultuja kappaleita vuosien varrelta. Toiveet pyydetään lähettämään postikortilla osoitteeseen Komiat PL 48, 40101 Jyväskylä. Toiveen lisäksi korttiin pyydetään kirjoittamaan tieto siihen, mihin konserttiin on tulossa.

Komiat 10 vuotta -konserttisalikiertue
To 11.3. Ritz, Vaasa
Pe 12.3. Kulttuurikeskus Poleeni, Pieksämäki
La 13.3. Kulttuuritila Nuijamies, Lappeenranta
To 18.3. Kultturitalo Kiva, Salo
Pe 19.3. Laurentius-sali, Lohja
La 20.3. Promenadisali, Pori
To 08.4. Kangasala-talo, Kangasala
Pe 09.4. Hyvinkääsali, Hyvinkää
La 10.4. Seinäjoki-sali, Seinäjoki
To 15.4.Yliopiston juhlasali, Jyväskylä
Pe 16.4.Kuhmo-talo, Kuhmo
La 17.4. Kulttuurikeskus Akustiikka, Ylivieska

Konsertit alkavat klo 19.00. Liput tulevat myyntiin pe 2.10.



V2.fi | J.A. Kaunisto
< Sony kehittelee näyt... Ruusut myi loppuun, ... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova