Tuorein sisältö

Ihmeperhe-ohjaajan animoitu Netflix-scifi Ray Gunn ensimmäisessä trailerissa

Eilen klo 18.25 | Luettu: 577 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen

Brad Bird on ohjannut ja kirjoittanut Pixar-elokuvat Ihmeperhe (The Incredibles) 1 ja 2 ja Rottatouille (Ratatouille) ja saanut siitä hyvästä 2 Oscaria (2 x paras animaatio) ja 3 ehdokkuutta (1 x paras animaatio, 2 x paras käsikirjoitus). Hän ei ohjaa kolmatta Ihmeperhe-elokuvaa, mutta hän on mukana sen kirjoittajana ja tuottajana.

Birdin seuraava ohjaus on Ray Gunn, jonka Netflix julkaisee joulukuussa. Kyseessä on Birdin unelmaprojekti, joka edustaa retrofuturismia, etsivätarinoita ja yleisesti Birdin kiinnostuksen kohteita. Bird ei edes tarjonnut projektia Pixarille. Hän on sanaillut, että hän tavoittelee nyt hitusen erilaista (kypsempää) yleisöä, vaikka hän tiedostaa, että monenlaiset ihmiset katsovat Pixaria ja hän luonnollisesti tahtoo vanhatkin fanit takaisin. Hän kuvailee leffaa hyvin viihteelliseksi.

Jos leffan tämänhetkistä IMDb-sivua (ja julistetta) katsoo 3 sekuntia, on mahdollista tehdä sellainen tulkinta, että Ray Gunn on matalan ikärajan aikuisanimaatio, joka saattaa maistua 90-luvun suhteellisen kypsän Batman-animaatiosarjan ystäville. Trailerista löytyy film noir -henkeä, pixarmaisia avaruusolentoja ja viittauksia jos ei Star Warsiin niin Star Warsin esikuviin. Raymond "Ray" Gunn on viimeinen yksityisetsivänä työskentelevä ihminen.

Bird ei ole täysin vieraassa seurassa. Leffan tehnyt Skydance Animation on se firma, joka värväsi pomoksi Pixarin perustajan John Lasseterin, kun hän oli ollut sopimaton keijujen kanssa.



V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Popmusiikin reunaeht... Yli vuoden tauolla o... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova