Tuorein sisältö

Beast In Black julkaisi uuden albumin nimibiisin

Eilen klo 20.50 | Luettu: 338 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Neljättä albumiaan viimeistelevä Beast In Black julkaisee uuden singlen Fear the beast ja Alien-aiheisen musiikkivideon. Uutuus on tulevan albumin nimikkokappale.

Fear The Beast ammentaa inspiraationsa erityisesti Ridley Scottin vuonna 1979 ilmestyneestä Alien-elokuvasta sekä sveitsiläisen taiteilijan H. R. Gigerin biomekaanisesta taiteesta. Kappaleen on kirjoittanut ja tuottanut Anton Kabanen, ja sen visuaalisen maailman ovat luoneet Roman Ismailov sekä palkittu ohjaaja Katri Ilona Koppanen.

"Kappale kertoo Ridley Scottin vuoden 1979 Alien-elokuvasta. Suurin syy sen kirjoittamiseen oli kuitenkin oma kiinnostukseni H. R. Gigerin biomekaanista painajaismaista taidetta kohtaan. Olen teini-iästä lähtien nähnyt toistuvasti painajaisia, joissa ksenomorfi jahtaa minua dystooppisissa ympäristöissä, mutta ei koskaan aivan saa minua kiinni – onneksi. Sen lisäksi, että pidän olennon ulkonäköä suorastaan perverssinä ja äärimmäisenä, pidän sitä myös aistillisena, eleganttina, intensiivisenä, raivokkaana, kauhistuttavana, eksoottisena ja mystisenä – melkein kuin kauneus ja hirviö olisivat sulautuneet yhdeksi. Ja hauskalla tavalla kävikin niin, että kaikkien näiden vuosien jälkeen minä itse onnistuin vangitsemaan jahtaajani, ksenomorfin, lopulta kappaleen sisään", kertoo Kabanen.

Vaikka Fear The Beast perustuu nimenomaan ensimmäiseen Alien-elokuvaan, Kabanen kertoo James Cameronin vuoden 1986 Aliens-elokuvan jatko-osan olevan hänelle yhtä merkittävä erityisesti emotionaalisen vaikutuksensa vuoksi. Molempien elokuvien tunnelmia pyrittiin yhdistelemään musiikkivideoon.

Videossa ja albumin kansitaiteessa nähdään myös Beast In Blackin uusi Xenobeast-hahmo, jonka on suunnitellut Roman Ismailov.

Beast In Blackin "Resurrection Tour" käynnistyy lokakuun lopulla. Mukana kiertävät myös Sonata Arctica sekä Frozen Crown. Kiertue päättyy Suomen keikkalavoille:

Resurrection tour -Suomen keikat:

27.11.2026 – Joensuu, Suomi – Unholy Winter Fest (Ilman Sonata Arcticaa ja Frozen Crownia)
28.11.2026 – Jyväskylä, Suomi – John Smith Frozen (Ilman Sonata Arcticaa ja Frozen Crownia)
05.12.2026 – Helsinki, Suomi – Helsingin Jäähalli (Erikoisvieraana The 69 Eyes, lämppärinä Rabbit Cult)




V2.fi | J.A. Kaunisto
< Michael Keatonin dem... Mr. Lordille kunniap... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




V2.fi Instagramissa
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova