Poliitikko paljastuu Venäjän kätyriksi Gemma Artertonin vakoojasarjassa
![]() |
Mitä jos tietäisit, että seuraava pääministeri on venäläinen vakooja? Kysymys lukee Tom Bradbyn Secret Service -romaanin kannessa. Vuonna 2025 realistinen vastaus on "joisin vielä enemmän kaljaa jaksaakseni kiroilla somessa", mutta vuonna 2019 julkaistu romaani esittää kysymyksen fiktiiviselle agentille, jonka on tehtävä jotakin fiktiivisessä tilanteessa.
Tarina on kuitenkin ajankohtainen. Sitä mieltä on myös Gemma Arterton, joka on kiinnitetty tv-sarjaversion pääosaan. Venäläisten vaikutusvalta näkyy kaikkialla ja varsinkin Yhdysvalloissa, hän huomauttaa.
Tarina sijoittuu Iso-Britanniaan. Artertonin hahmo on kokenut ja vahvatahtoinen tiedustelu-upseeri, jonka vastaus kysymykseen on se, että hänen on toimittava omin luvin. Entinen Bond-tyttö Arterton kuitenkin painottaa, että tämä on James Bondin seikkailuja realistisempi tarina. Tv-sarja tekee romaaniin muutoksiakin ollakseen mahdollisimman uskottava ja ajankohtainen. Bradby on mukana kirjoittamassa sarjaa.
Tänä vuonna kuvattava sarja tulee koostumaan viidestä jaksosta. Ensiesitys on ITV-kanavalla, jonka uutisankkurina Bradby toimii.
Kuva on Artertonin Bond-leffasta Quantum of Solace.
Lähde: Deadline
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti