Tuorein sisältö

Todellinen thrash-metallin legenda tekee paluun - muistatko vielä!

Tänään klo 00.25 | Luettu: 340 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Reigning Phoenix Music on tehnyt diilin maineikkaan brittiläisen thrash metal -veteraanin Onslaughtin kanssa. Uutta albumia on luvassa jo toukokuussa.

Bändin historia ulottuu vuoteen 1982 ja Onslaughtin ensimmäinen albumi ilmestyi jo 1985. Onslaught yhdisteli Dischargen ja the Exploitedin punk-särmää new wave of British heavy metal -soundiin. Lopputuloksena on ollut energistä ja viiltävän terävää rässimetallia. Viimeksi vuonna 2020 mainion albumin julkaissut veteraaniorkesteri julkaisee "Origins Of Aggression" -nimisen albumin 23.5.

Kyseessä on tupla-albumi, joka osaltaan kunnioittaa bändin debyytin "Power From Hell" 40-vuotista historiaa. Origins Of Aggression sisältää 22 biisiä uudelleen äänitettyjä Onslaught-klassikoita sekä punk-ja metallicovereita bändin omista suosikeista ja vaikuttajista.

Onslaught aloittaa laajemman Euroopan kierroksen toukokuun lopulla yhdessä Cryptosisin kanssa.





(Foto Korey Rockett & Karen George)

V2.fi | J.A. Kaunisto
< The Voice of Finland... Nyt se sitten tapaht... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




V2.fi Instagramissa
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova