South Park -festari tuo Tampereelle kunnon metallia
![]() |
Helloween
Tampereen Eteläpuistossa on juhlittu raskaan rockin merkeissä vuodesta 2014 lähtien, mutta tapahtuma piti pikku tauon viime vuonna. Nyt jytisee taas, sillä South Park -festivaali järjestetään tulevana perjantai-lauantaina 8.-9.6.2018. Tapahtuman suurimpana päälavatähtinä mättävät Helloween, Ghost ja Accept.
Kotimaisista metalliviihdyttäjistä South Parkissa nähdään uransa merkkipaaluja saavuttavat tekijät, 30 vuotta soolouraa tehnyt Michael Monroe ja 10-vuotisjuhlaansa viettävä Stam1na. Festivaalilauteille nousevat myös Ville Laihialan luotsaama S-Tool, melodisen metallin lähettiläs Amorphis, Mokoma , Beast in Black, Stam1na ja Sonata Arctica.
Ulkomailta saapuvat myös mystisestä olemuksestaan tunnettu Ghost, jo kymmenen albumia julkaissut Mustasch sekä eeppisen muskelirockin legenda Thor.
![]() |
Tapahtuma järjestetään Tampereen keskustassa, Hämeenpuiston eteläpäässä sijaitsevassa Eteläpuistossa. Festareilta kerrotaan, että molempien päivien VIP-liput on jo loppuunmyyty mutta perustikettejä on vielä jäljellä.
Yhden päivän lippu maksaa 75 euroa, kahden päivän 119 euroa. Festariportit aukeavat perjantaina klo 14.30 ja lauantaina 13.30.
Lisätietoja: http://www.southparktampere.fi
Täysi esiintyjälista: http://www.southparktampere.fi/fi/esiintyjat/
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti