Onko tämä Switch 2:n oikea hinta Suomi-lisällä? (päivitetty: eiköhän) + Hori julkisti hienon Switch 2 -kameran
![]() |
Kun Nintendo Switch 2 julkistettiin tällä viikolla, sen eurohinnasta saatiin virallisesti tietoja vain Espanjan ja Saksan kautta - kyseisissä maissa pelkän konsolin hintalappu on 469,99 eur ja Mario Kart Worldin kanssa 509,99 eur. Monet ovat kuitenkin odotelleet sitä perinteistä "Suomi-lisää", kun toistaiseksi Suomen pelejä myyvät kaupat ovat pitäneet hintana alustavaa 999 euroa tai eivät ole ilmoittaneet sitä lainkaan.
Ensimmäinen erilaisen hinnan ilmoittava yritys on nyt Gigantti: sen verkkokaupan peliosastolla Switch 2 -konsolin hinnaksi on ilmoitettu 589 euroa ja Mario Kart World -bundlena 649 euroa, eli 140 euroa enemmän kuin manner-Euroopassa. Lisäohjaimet (Joy-Con 2) maksavat 109 euroa ja Switch 2 -kamera 79 euroa. Ei tosin ole tiedossa ovatko nämä ne viralliset lopulliset hinnat, mutta ainakaan Gigantti ei ole merkinnyt, että ne voisivat vielä muuttua.
PÄIVITYS klo 13:45: Samat hinnat ovat nyt myös Power.fi:ssä, Verkkokaupassa (linkki) sekä VPD:ssä (linkki).
Switch 2 -kamerasta puheen ollen: HORI julkisti piraijakasvin näköisen kameran, joka sulkeutuu, kun kameraa ei käytetä, ja jonka voi myös irrottaa kun konsoliaan käyttää kannettavana. Kamera on myös halvempi kuin Nintendon virallinen laite, mutta tiedossa ei ole, onko sen kuvanlaatu vastaava. Nerokas idea, jonka Nintendon olisi ehkä pitänyt itse tehdä...

Keskustelut (18 viestiä)
Rekisteröitynyt 11.08.2008
04.04.2025 klo 13.42 8
04.04.2025 klo 15.45 4
Vähän tuntuu, että uudesta Switchistä saattaa olla tulossa ns. Wii U 2. Ensimmäisen Switchin etuna oli se, että tuollainen hybridikonsoli oli uutta ja jännää. Switch 2 taas ei tarjoa mitään ennen näkemätöntä tai mielenkiintoista ominaisuutta.
04.04.2025 klo 16.14
Aika hirveetä hinnoittelua kyllä jos OVH asettuu tuohon millä Gigantti ja Verkkokauppa myyvät, mutta jostain syystä monet pienemmät lafkat myyvät kymppejä halvemmalla, esim. Puolenkuun Pelit ja Konsolinet.
04.04.2025 klo 16.40 1
Moderaattori
Rekisteröitynyt 30.03.2007
04.04.2025 klo 17.07 4
04.04.2025 klo 17.26 1
Moderaattori
Rekisteröitynyt 12.04.2016
04.04.2025 klo 21.03 1
04.04.2025 klo 21.08 1
Mitä pelien hintaan tulee niin onneksi tähän mennessä se on toi Mario Kart vaan, mut sekään ei pitäis olla koska sitten alkaa muutkin kuten Sony luulemaan et voidaan nostaa hintoja.
04.04.2025 klo 21.27 1
Rekisteröitynyt 11.08.2008
05.04.2025 klo 17.09 5
Jää noilla hinnoilla itseltäkin kone väliin. Tohon päälle kun vielä joutuisin ostamaan pro controllerin, niin menee hinta hyvin suolaiseksi. Pelien älyttömästä hinnasta puhumattakaan, olkoon miten Nintendo-laatua tahansa.
Vähän tuntuu, että uudesta Switchistä saattaa olla tulossa ns. Wii U 2. Ensimmäisen Switchin etuna oli se, että tuollainen hybridikonsoli oli uutta ja jännää. Switch 2 taas ei tarjoa mitään ennen näkemätöntä tai mielenkiintoista ominaisuutta.
Olen eri mieltä Switch 2:n konseptin suhteen. Koska ensimmäinen Switch oli iso kaupallinen menestys Nintendolle ja pelaajakuntaa saatiin kerättyä ties kuinka paljon, halutaan tästä saatu vauhti säilyttää. Tämän takia Switch 2 on enemmänkin iteratiivinen päivitys eteenpäin parannelluilla ominaisuuksilla sen sijaan, että tehdään kokonaan uusi konsoli, jossa on taas jokin uusi tapa pelata. Wii ja Nintendo DS edustivat tällaista lähestymistapaa, ja kehittäjien haluttiin kehittävän pelinsä niiden tarjoamien uusien ohjaustapojen (Wiimote-kapula ja kosketusnäyttö) mukaisesti. Vähän sama asia kuin lapselle annetaan vain yksi lelu ja sanotaan "leiki tällä". Switchin kohdalla kehittäjien taas ei tarvitse kehittää pelejään jonkun tiettyä pelitapaa ajatelllen, vaan se sisältää useita ominaisuuksia, joita voi käyttää halutessaan; lapselle annetaan laatikollinen leluja, joista voi valita mieluisensa. Nintendo oppi WIi U:n kohdalla kantapään kautta, mitä tapahtuu kun luodaan uusi konsoli ajatuksella "muutos muutoksen itsensä takia" ja sekavalla brändäyksellä. Tämän takia Nintendo on päättänyt edetä pragmaattisemmin Switch 2:n kohdalla.
Ja kyllä, hybridikonsolin uutuudenviehätys on karissut Steam Deckin ja vastaavien kannettavien pelilaitteiden noustua. Sekä markkinoilta että pelinkehittäjiltä on tullut painetta Nintendolle julkaista uusi konsoli, joka on edellistä tehokkaampi ja jonkin verran lähempänä Xboxia ja Playstationia. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että Nintendo alkaisi tinkiä innovatiivisuudestaan, Joy-Conien käyttäminen hiirenä on tästä hyvä esimerkki. Ja varmasti Joy-Coneja voidaan hyödyntää samalla tavalla kuten Ring Fitin tai Labon kohdalla. Teknologiset parannukset varmasti myös auttavat Nintendoa ja muita kehittäjiä toteuttamaan asioita, jotka eivät olisi saattaneet kunnolla onnistua alkuperäisen Switchin kanssa.
Vaikka konsepti ja teknologia ovat kunnossa, jos Nintendo nyt möhlii hinnoittelun myötä syntyneen PR-ongelman kanssa, siitä voi tulla "Wii U 2". Tältä osin olen samaa mieltä. Alkuperäisen Switchin ja pelien hinta kerrottiin Nintendon tammikuun 2017 striimissä noin viidessä minuutissa, Switch 2:n kohdalla näitä tietoja piti taas etsiä medialle annetuista julkaisuista ja Nintendon sivuilta. Ihan kuin Nintendo olisi jo osannut ennakoida pelaajien pöyristyvän, ja siksi kiersi asiaa kuin kissa kuumaa kesäkeittoa. Tuntuu kuin Nintendo aliarvioisi pelaajia.
PR-ongelmaa myös pahentaa Nintendon vaikeneminen. Median edustajille on järjestetty tilaisuuksia, joissa Switch 2:lla pääsee pelaamaan, mutta kävijöitä on kielletty kysymästä hinnoittelusta ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin määräämien tariffien vaikutuksesta. Nintendolla on PR-henkilöt, omat somekanavat ja uppouusi Nintendo Today -sovellus, mutta hintaan liittyvistä kysymyksistä ei sanota mitään! Syntyy tietotyhjiö, jota täyttävät misinformaatio ja epämääräiset huhut.
Kitin ja Krystan podcastissa oli mielenkiintoista keskustelua aiheesta. Tilanne oli erilainen Satoru Iwatan ja Reggie Fils-Aimen ollessa johdossa. Kun 3DS:n julkaisuhinta oli PR-ongelma, Iwata leikkasi omaa palkkaansa; Wii Sportsia ei alkujaan ajateltu peliksi Wiin mukaan, mutta Reggie muutti asiaa, koska hänen mielestään se auttaisi esittelemään Wiitä konsolina. Heillä oli laajempi kuluttajamielinen näkökulma, he eivät ainoastaan ajatelleet pelkkää bisnestä. Jos tuli jokin PR-ongelma, he tarvittaessa toimivat ystävällisinä "tulipalon sammuttajina" ja ottivat narratiivin hallintaansa.
Nyt tällaista nopeaa kriisiviestintää ei tapahdu, Doug Bowseria ei ole raahattu vastaamaan medialle kiperiin kysymyksiin ja ottamaan tilannetta haltuun. Ehkä kriisiviestinnän toimeenpanemista hankaloittaa kun mitään PR-ongelmaa, jossa sitä tulisi käyttää, ei ole pitkään aikaan tullut. Totta kai Nintendolla median ja fanien suhtautumista ongelmaan seurataan silmä kovana, ja varmasti kriisiviestintää mietitään. Ongelma vain on, että medialle annettavan viestin pitää kulkea ties kuinka monen tahon läpi organisaatiossa: johtajat, kehittäjät, imagokonsultit, ja lopulta ylin porras eli toimitusjohtaja Shuntaro Furukawa. Kun viestintä on jäykkää eikä kukaan Nintendolta toimi PR-henkilönä, tapahtuu kuten nyt eli fanit spämmäävät Nintendo Treehousen striimien kommenttikenttään "DROP THE PRICE". Mitä enemmän Nintendo jää viivyttelemään, sitä enemmän ongelma pahenee.
06.04.2025 klo 14.36 2
Kysyimme maahantuojalta hinnoittelusta ja vastaus oli: "Jälleenmyyjät päättävät itse hinnat."
En luota Bergsalaan. Mielestäni huijasivat mua kerran. Väittivät että Joy Con oli sisältä vääntynyt ja että sisällä jotain nestemäistä, kumpaakaan en pidä mahdollisena ja lähetetyistä kuvissa ei edes näkynyt mitään. Suht hyvää huolta pidin, koskaan ei kastunut. Perus driftaus keissi. Tarkastus olisi ollut 30€, arvio korjauksesta 45€, olikohan tohon päälle vielä annoin heidän pitää sen ja ostin käytettynä korvaajan. Olisi pitänyt korjata itse.
Bergsala hoitaa Switchin maahantuonnin kaikissa Pohjoismaissa ja kaikissa hinnat "sattumoisin" samaa tasoa. Suomi lisät eri leveleillä mitä vaikka pleikkarin kanssa. Monet etukampanjat ei koske Suomea. Surkea ja erityisen ahneen oloinen tää paikallinen maahantuoja.
06.04.2025 klo 15.12 2
Tää on protesti ja muutenkin tässä mentiin sellaisten rajojen yli, että en pidä sitä lainkaan kohtuullisena. Äänestän lompakollani ja kun tarpeeksi moni tekee niin, sillä voi olla vaikutusta. 3DS:n hintaa laskettiin melkein satanen noin puoli vuotta julkaisun jälkeen kun ei myynyt. Samalla yleisellä tasolla vastustan näitä ryöstö hintoja koska se lähettää signaalin koko peli alalle. Liikaa on liikaa.
Nintendolla on aikaa siihen asti kun Steam Deck 2 tulee markkinoille, eli vissiinkin +/- 1 vuosi. Sen ostan jos halpuutusta ei tule. Valve on muutenkin ihan ok, itsenäinen firma.
06.04.2025 klo 15.23 1
Ihan kuin Nintendo menisi vararikkoon vaikka ei tekisikään ihan niiiin paljon rahaa kuin mahdollista. Loputon maksimaalinen kasvu ei ole mahdollista, mutta peruskansalaisten venyminen, sen täytyy olla. Me maksamme kaikesta yhä enemmän ja enemmän koska "se vaan menee niin, jostain tupsahti kauhea inflaatio, ei mitenkään sisäpiirin suunnittelemien tapahtumien johdosta". .
06.04.2025 klo 15.32 1
Velan määrä on aina suurempi kuin liikkeellä olevan rahan ja niinpä sitä on mahdotonta maksaa kokonaan pois ja kun rahan arvo koko ajan laskee ja palkat ei seuraa inflaatiota. Tässä systeemissä vain "isot voi kestävästi pärjätä ja porskuttaa" ja niinpä pienyrittäjät kaatuu kun hommaa ei meinaa mitenkään saada kannattavaksi.
Olemme löysässä hirressä sukupolvesta toiseen, systeemin orjia. Mikä on Nintendon seuraava liike?
06.04.2025 klo 15.44 2
07.04.2025 klo 09.58 3
08.04.2025 klo 11.34 1
08.04.2025 klo 12.48 1
Kysyimme maahantuojalta hinnoittelusta ja vastaus oli: "Jälleenmyyjät päättävät itse hinnat."
Onko lähdettä tälle Bergsalann kommentille? Norjassa yms ollaan myös raivoissaan hinnoista eikä siellä ole saatu mitään kommenttia. Käsittämätöntä, että Nintendo antoi kahden vuoden jatko sopparin kyseiselle kusi firmalle tänä vuonna. Tod näk myös gigantti power yms kartellit varmasti sopivat hinnat keksenään ja olisi aika viranomaisten tehdä työnsä välillä ja rikkoa nämä kartellit.
Kirjoita kommentti