V2.fi testasi: HONOR Magic7 Pro -puhelin
Tältä uusi Magic-huippuluuri näyttää lukemien valossa katseltuna verrattuna viime vuoden malliin:
HONOR Magic6 Pro | HONOR Magic7 Pro | |
Suoritin | Snapdragon 8 Gen 3 | Snapdragon 8 Elite Mobile |
Muisti / tallennustila | 12GB+512GB | 12GB+512GB |
Näyttö | 6,8” OLED, 1-120 Hz, 4320 Hz PWM, 1600/5000 nit, 1280x2800 | 6,8”, 1-120 Hz, 4320 Hz PWM, 1600/5000 nit, 1280x2800 |
Takakamerat | 50 MP laaja (f/1.4, OIS), 50 MP ultralaaja (f/2.0), 180 MP telefoto | 50 MP pääkamera (f/1.4-f/2.0, OIS), 50 MP laaja (f/2.0), 200 MP periskooppi-telefoto (f/2.6, 3x optinen zoom) |
Etukamera | 50 MP (f/2.0), syvyyssensori | 50 MP laaja, syvyyssensori |
Mitat | 162,5 mm x 75,8 mm x 8,9 mm / 229 g | 162,7 mm x 77,1 mm x 8,8 mm / 223 g |
Akku ja lataus | 5600 mAh pii-hiiliakku (20V/4A, 80W / 66W langaton) | 5270 mAh pii-hiiliakku (100 W / 80 W langaton) |
Suojaus /td> | IP68 | IP68 + IP69 |
OS | MagicOS 8.0 (Android 14) | MagicOS 9.0 (Android 15) |
Pintapuolisesti voisi vaikuttaa, että kovin paljon muutosta ei ole tapahtunut - tehosuorittimen lisäksi isoin loikkaus on näytön kirkkaudessa ja kameraosastoa sekä suojausluokitusta on kohennettu. Jännittävin yksityiskohta on akun milliampeerituntien väheneminen, minkä taustalla lie jotain teknistä ripauksella direktiivejä (Kiinassa akku on 5820 mAh). Magic7 Lite -mallissa akku taas on 6600 mAh, mutta se ottaa vastaan latausta maksimissaan 66 watilla.
Ulkoisesti Magic7:n erottaa Magic6:sta nopeasti, erityisesti kamerayksikön osalta, jossa on nyt neljä linssiä ja hillitympi tatsi. Muutenkin testiin saapunut musta versio on varsin tyyylikkään minimalistinen takapuolen mattapintoineen (joka muuten ei sormenjälkiä juurikaan napsinut) ja pyöristettyine kulmineen, jotka tekevät käsituntumasta kohtuullisen miellyttävän. Toinen värivaihto on vaaleanharmaa Lunar Shadow Grey, jonka pinnassa on marmorimaista kuun dyynikuviointia. Paketissa ei puhelimen lisäksi tule muuta kuin USB-C-kaapeli, SIM-työkalu ja papereita.
Osallistuin Magic7-sarjalaisten julkistustapahtumaan, jossa varsinkin Pro:n kamerat pääsi testaamaan monenlaisissa olosuhteissa - niistä alla lisää. Lisäksi näytön pinnoitteen kestävyyttä esiteltiin pilkkomalla sen päällä vihanneksia ja IP69-suojausta tiskikoneen kuumilla suihkuilla. Kun päivityslupauskin on viisi vuotta käyttöjärjestelmiä ja kuusi vuotta tietoturvapäivityksiä, voisi päätellä, että tällä luurilla pärjää pitkään, joten sen myötä hintalappukin kohtuullistuu, ellei ole vuosittain luuriaan vaihtavaa tyyppiä.
Yksi ensimmäisistä asioista, joka minua säväytti oli se, kuinka herkästi ultraäänellä toimiva sormenjälkitunnistin otti tunnistuksen vastaan. Sujuvuus jatkui myös vilkkaasti liikkuvassa MagicOS 9.0 -käyttöjärjestelmässä (Android 15) ja siihen osasyynsä on toki tehoissaan harpanneella Snapdragon 8 Elite Mobile -suorittimellakin. Näkyvimmät tekoälytoiminnot keskittyvät jälleen kuvienkäsittelypuolelle, mutta mielenkiintoinen oli myös tulossa oleva toiminto, joka pyrkii tunnistamaan tekoälyllä luodut deepfake-ihmiset ainakin videochateissa, ehkä myös muissa sovelluksissa. Tällaisen “tekoälyllä tekoälyä vastaan” -teknologian soisin kehittyvän ja yleistyvän, vaikka teknologian kilpajuoksuksi se nopeasti repeääkin. Honorin näppäriä oikopolkuja tarjoavan Magic Portalin toiminnallisuutta on myös laajennettu ja helpotettu. Toki jatkuvasti kehittyvä Google Gemini -avustaja on mukana (ja kasa sponsoroituja ohjelmistoja, kuten Booking.com ja TikTok).
Lippulaivapuhelinten näytöistä on harvoin pahaa sanottavaa, eikä ole nytkään. Teknisiltä numeroiltaan hyvin viime vuoden näytön oloinen Magic7 Pro:n näyttö on tarkka, miellyttävä katsella ja tarvittaessa kirkas. Tätä tekstiä kirjoittaessani pöydällä sattui olemaan kolme tuoretta puhelinta, joten käytännön kaiutintestin toteuttaminen oli helppoa. Harvoin tähän asiaan kiinnitän puhelinarvioissani huomiota, mutta Honorin äänentoistossa oli selkeästi enemmän matalampia taajuuksia ja dynamiikkaa kuin vertailukohdissaan.
Olen ottanut HONORin puhelimilla omasta mielestäni joukkion parhaita kännykkäkuviani ja tämä mielikuva vain vahvistui Magic7 Pro:n myötä. Kuvausympäristökin oli toki HONORin julkistustilaisuudessa suotuisa, mutta vaikka repussani oli myös järjestelmäkamera, harvoin sille oli tarvetta. Harcourt-valokuvastudion kanssa toteutettu potrettitila tekee edelleen paremman näköistä mustavalkokuvien valosäätöä kuin missään kokeilemassani puhelimessani ja nopeissakin tilanteissa Magic7 Pro suoritti mainiosti. 3x-zoom toimi myös oikein hyvin ja zoomaus kohtuullisen hyvin paljon siitäkin eteenpäin, mutta jossain kohtaa (30x+) pitää taas hyväksyä tasapainoilu sen kanssa, haluaako kuvan terävöityvän sen kustannuksella, että tekoäly keksii sinne referensseistään lisää detailia. 100x-zoomillakin saattoi saada vielä tolkkua siitä, näkyykö kuvassa pensas vai ihminen, mutta hyvästä valokuvasta ei tietenkään siinä vaiheessa enää ole kyse. Kaikkiaan Magic7 Pro:n kamerakokonaisuus tekee sen, mikä on itselleni tärkein kriteeri: siihen voi tarvittaessa luottaa.
HONOR AI Image Engine sisältää puhelimen sisäisen kielimallin, jossa on hervoton määrä erilaisia valaistusmalleja ja muuta dataa niin, ettei internetiin tarvitse välttämättä olla yhteyksissä AI-korjauksia kuviin tehdessä. Testitulokset olivat kategoriassa “riippuu, mitä itse kelpuuttaa”, kun muun muassa kasvoihin alkoi kasvaa parransänkeä sinne, missä sitä ei oikeasti ollut. Monet moisia “ongelmia” eivät todennäköisesti edes huomaa, kun peruskatsannolla kuva kuitenkin näyttää yksityiskohtaisemmalta. Myös kuvasta ylimääräisiä asioita poistava AI Eraser toimi paikoitellen vähän epäloogisesti lisäämällä kuviin esimerkiksi oksia kohtaan, josta olin ne juuri poistanut, koska tekoäly ehkä oletti, että siihen kohtaan oksia voisi sopia. HD Super Burst yhdessä AI Motion Sensing Capturen kanssa on vastaava nopeasti liikkuvista kohteista kuvaryppään ottava toiminto kuin aiemmin arvioimassani OnePlus 13:ssa.
Tämän vuoden trendiksi on ennustettu akkukapasiteettien nousua, minkä vuoksi ilmoitettu 5270 mAh:n akku saiki monet nostelemaan kulmakarvojaan. Omassa peruskäytössäni sillä kuitenkin pärjäsi pari työpäivää ja kun pikalataus täyttää piihiiliparit reilussa puolessa tunnissa täyteen, en kertaakaan joutunut tilanteeseen, jossa akun vähenemisestä olisi tullut ongelma. Silti tämä oli outo kuoppa muuten lippulaivaluurin speksit komeasti täyttävässä luurissa.
Totesin viime vuonna että “Honor Magic6 Pro on Honorin paras kokeilemani puhelin koskaan, mutta hintalappukin on sen mukainen” ja samat sanat voi sanoa seiskasta, ainakin ellei puhuta taitettavista puhelimista (Honor Magic V3 jätti pysyvän vaikutuksen). Android-lippulaivaostoksilla ollessa se kannattaa olla mukana vertailussa, sillä kyseessä on laadukas laite. Oma mututuntumani tosin on, että tänä vuonna osa asiakaskunnasta saattaa jättää päivityksen väliin ja odottelee AI-ominaisuuksien kypsymistä vielä vuoden verran pidempään.
HONOR Magic7 Pro
Hintaluokka: 1299 eur
Lisätietoa: HONOR
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti